23 Nisan 1920 gecesi…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
3 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

23 Nisan 1920 gecesi…

23 Nisan 2011
23 Nisan 1920, saat 13:45, günlerden Cuma. Saatlerdir meclisin önünde bekleyen kalabalık gelecek müjdeli haberi bekliyor. Günlerdir adı konulan ancak konuşulmayan “Egemenliğin” “ Genç Türkiye Cumhuriyetinin” ıngaa sesleri, ayak sesleri geliyor içerden. Sevinçler gözyaşına, davul zurna sesleri haykırışlara, sallanan bayraklar alanı süsleyen kağıtlara karışıyor. Çoluk çocuk, yaşlı genç, kadın erkek, tek beden, tek yürek oluyor.
Mustafa Kemal çıkıyor salondan alkışlarla. Anafartaların, 19 Mayıs’ın, Sivas’ın, Erzurum’un heybetiyle. Kendinden emin, gururlu, inançlı. Yaptıklarımız yapacaklarımız yanında daha bir şey değildir der gibi yürüyor halkını selamlayarak.
Çanakkalede askerinin gözünde , yüreğinde gördüğü kıvılcımın aleve döndüğünü görüyor kıvançla. Halkın özgürlüğe susamışlığını, artık kara bulutların kalkmasını istediğini biliyor.
Ümmeti millet, halkı ulus yapmanın şatafatıyla ayakları daha bir sağlam basıyor yere. Aşığı olduğu üniformasını yine aşığı olduğu milleti için çıkardığını, tek adam olmayı asla istemediğini, kendini halkına adadığını, milletin egemenliğini kayıtsız şartsız kullanacağını haykırıyor ağzını açmadan.
Türk olmanın, millet olmanın, ulus olmanın tadını çıkarmasını seyrediyor topluluğun. Güveni daha da artıyor, ayakları daha sağlam basıyor.
En yakın silah arkadaşları bile bu öngörüye, isabete, güç ve azme şapka çıkartıyor, kenetleniyor etrafında Mustafa Kemal’in.
Dualar yükseliyor göğe. Gecenin rengi koyuya çalarken evlerden marşlar, balkonlardan bayraklar yükseliyor. Tarih yazan, tarih yapan’lar Ulusal Egemenlik andı içiyor can vermeye.
İstanbul yerine Ankara, esaret yerine özgürlük oluyor kırmızı çizgileri. O bozkırda, o gece, o Ulus Meydanında…..bir ümmet MİLLET, bir halk ULUS oluyor.
Bizlere çocuk bayramı olarak hediye edilen bugün, bizle büyüyen Türkiye Cumhuriyetinin doğum günüdür. Bugün egemenliğin millet tarafından kullanılacağının adının konduğu gündür. Bugün ULUS olduğumuz gündür.
Ne mutlu bize bu mutluluğu yaşatanlara!
Ne mutlu bize bayram hediye edenlere!
Ne mutlu Ulus olanlara!
Ne mutlu egemenliği millete verenlere!
Ne mutlu TÜRK’üm diyene!

Admin (i.b.)

Hakkında editor

editor
Sitemizin orta öğretim seviyesinde bir eğitim sitesi olduğunu lütfen unutmayınız! Lütfen şiir ve yazılarda hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bildiriniz... Yazı, şiir ve yorumlarınızda ziyaretçilerimizin yaş grubunu düşünerek seviyeli ve dikkatli olunuz. Telif haklarına dair sınırlamalara mutlaka uyunuz. Alıntılarda muhakkak kaynak gösteriniz. Emeğe saygılı ve genç beyinlere faydalı olmaya gayret ediniz. Sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkürler...

göz atmak isterseniz ...

Ulusal Egemenlik Bayramı

Ulusal Egemenlik Bayramı 23 Nisan yalnız, çocuk bayramı değil Meclis açıldı bugün, hürriyetime delil Kırdık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

66 − 58 =