Anasayfa / ŞİİRLER / A harfli siirler / ABİDİN DİNO hayatı

ABİDİN DİNO hayatı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

ABİDİN DİNO hayatı

(d.1913), ressam ve yazar, istanbul Robert Kolej­deki eğitimin yarıda bırakarak resim alanında kendini yetiştir­meye başladı, ilk çalışmaları Fikret Adil’in yönettiği Artist dergisinde yayımlandı. Birçok dergi ve gazetede karikatür ve yazılan yayımlanan Dino, aynı dönemde Nazım Hikmet’in Sesi­ni Kaybeden Şehir ve Bir Ölü Evi adlı kitaplarının kapaklarını resimledi (1932). Türkiye’ye ge­len Sovyet sinemacısı Yutkeviç’in daveti üzerine Leningrad’a gitti (1934); burada sinema de­koratörlüğü eğitimi gördü.

1937’de Paris’e gitti. Küllük, Ses, Yeni Adam, Servet-i Fünun ve Yeni Edebiyat dergilerinde toplumcu gerçekçi görüşlerini yansıttı. Kurucularından olduğu D Grubu’ndan ayrılarak 1939’da genç ressamlarla Liman Grubu’nu kurdu. 194l’de siyasal neden­lerle Adana’ya sürüldü, uzun süre burada yaşadı. 1944’de yayım­ladığı Kel adlı tiyatro oyunu ya­saklanıp toplatıldı. 195l’de Tür­kiye’den ayrılıp Paris’e yerleşti. Yurt dışında da tanınan Dino, karma sergilere katıldı, kişisel sergiler açtı. Türkiye’de de ser­giler açan Abidin Dino, bu sergilerinde tek bir konuyu bir çok tabloda birden işledi. İşkence, Adalar, Atom Korkusu dizileri bu türden dizilerdir. Belgesel film dalında da çalışmaları olan sa­natçının 1966’da yaptığı Gol adlı belgeseli Flaherty ödülü nü aldı.

Başlıca eserleri:

Resim:

Esrarkeşler Dizisi (1931-1932).
ikinci Dünya Savaşı Dizisi (1952),
işkence Konulu Resim­ler (1955),
Adalar Konulu Re­simler (1964-1965),
Dört Kent (1980), Dağ-Deniz (1980),
Oyun:

Kel (1941),
Verese (1947)
Senaryo:

Çingeneler (1950).
Film:

Gol (1966).

Kaynak:Büyük Ansiklopedi-MİLLİYET YAYINLARI 1991

Hakkında editor

editor
Sitemizin orta öğretim seviyesinde bir eğitim sitesi olduğunu lütfen unutmayınız! Lütfen şiir ve yazılarda hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bildiriniz... Yazı, şiir ve yorumlarınızda ziyaretçilerimizin yaş grubunu düşünerek seviyeli ve dikkatli olunuz. Telif haklarına dair sınırlamalara mutlaka uyunuz. Alıntılarda muhakkak kaynak gösteriniz. Emeğe saygılı ve genç beyinlere faydalı olmaya gayret ediniz. Sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkürler...

göz atmak isterseniz ...

Sabahattin Ali Kimdir ?

Sabahattin Ali Kimdir ? 25 Şubat 1907 tarihinde, bugün Bulgaristan sınırları içindeki Gümülcine kazası Eğridere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 73 = 79