Anasayfa / ŞİİRLER / G harfli şiirler / Gazeteciler günü nedir?

Gazeteciler günü nedir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Gazeteciler günü nedir?

Duyum veya istihbarat doğruluğu ispatlanmamış bilgidir. Haber ise değerlendirilmiş ve doğruluğu kesin veya kuvvetle muhtemel olaydır. Haberlerin dinleyici veya okuyucuya yansıtılmasında kullanılan araçların tamamına medya denir. Medya yazılı, görsel veya sözlü olabilir, teknolojik olarak daha da gelişmiş olabilir. Gazete ise bir yazılı medya aracıdır.

Gazete tanım olarak günlük veya daha uzun sürelerde yaşanan olayları ve haberleri yazılı olarak bizlere tam, doğru ve zamanında ulaştıran yazılı ve görsel duyurulardır.

Gazeteci ise bu işi meslek olarak yapan insanlardır.

Zor şartlar altında çalışan gazetecilerin haberi okuyucusuna zamanında yetiştirebilmek için verdikleri mücadelenin karşılığı olarak tespit edilen bugünün hikayesi şöyledir.

1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli değişiklikler getiren 212 sayılı Yasa’nın yürürlüğe girmesiyle, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet’e kadar yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında Sendika’nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

Bu tarihten itibaren 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı. 12 Mart 1971 müdahalesinden sonra çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başladı.

Hakkında editor

editor
Sitemizin orta öğretim seviyesinde bir eğitim sitesi olduğunu lütfen unutmayınız! Lütfen şiir ve yazılarda hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bildiriniz... Yazı, şiir ve yorumlarınızda ziyaretçilerimizin yaş grubunu düşünerek seviyeli ve dikkatli olunuz. Telif haklarına dair sınırlamalara mutlaka uyunuz. Alıntılarda muhakkak kaynak gösteriniz. Emeğe saygılı ve genç beyinlere faydalı olmaya gayret ediniz. Sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkürler...

göz atmak isterseniz ...

10 Kasım’lar

10 Kasım’lar Veda vakti değildir kahırlı on kasımlar, Sevgilerle, umutla, gönülde buluşmaktır. Hüzündür ama asla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

66 + = 67