Anasayfa / ŞAİRLER / ADMİN (İ.B.) / Resfebe Nedir?

Resfebe Nedir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
3 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 4,33.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Resfebe Nedir?

Resfebe, resim ve alfabe kelimelerinden türeyen bir zeka oyunudur ve son yıllarda önemi gittikçe artmaktadır. Geleneksel zeka oyunlarına ve beyin gelişim türevlerine verdiği yeni soluk nedeniyle resfebe eğlendirirken öğretmesi yanısıra dikkat toplama ve beyin jimnastiği ggibi pekçok faydayı da beraberinde sunmaktadır.

Kısaca resfebe, yaratıcılığı geliştiren, zihni çalıştıran, basit ifade edilebilen bir resim – yazı karışımı bir bilmece çeşididir ve genelde bir kelime uzunluğundadır.

Sorunun küçük bir resimde yer alması sayesinde üzerinde rahat düşünülebilmesi, 7’den 70’e herkese hitap edebilmesi, paylaşımının kolaylığı, genellikle kolay kavranması, tecrübe edindikçe beğenilmesi, kağıt-kalem gerektirmediğinden her zaman ve her yerde çözülebilmesi avantajları nedeniyle de kolayca yaygınlaşmaktadır.

Resfebe bilmeceleri, ne matematiğe, ne de ağır bir genel kültür ve kelime bilgisine ihtiyaç duyar, biraz mantık ve hayalgücü ile çözülebilir. Biraz çözen herkes kendi resfebesini oluşturabilir üstelik. Arkadaşlar arasında oynanabilecek güzel ve faydalı bir oyundur. Eğlencelidir ve zihinsel kabiliyetleri geliştirir.

Doğal olarak resfebenin de kolay ve zor olanları vardır. Ana kural yazılanın ifade etmek isteyebileceği şeyi düşünmek, ters – yüz veya açılı olarak resmedilen karakterleri sembol veya mana olarak algılayabilmektir.

Peki Resfebe nasıl çözülür?

Resfebe sorularında örnek olarak verilen basit klasikler sadece yazı tabanlı olup, hep “C1 = cebir” ve “NNNNNN = altın” ile örneklendirilmiştir. İlk örnekte, sadece bu ifadeyi olduğu gibi okumak bile çözüm için yeterli olur. Buna benzer bir örnek daha verirsek: F10KSİY10 = fonksiyon ve yine
İK İK İK İK İK = beşik

Resimli resfebe bilmeceleri ise daha ziyade sadece resim şeklinde değil yazı ve resim karması ile kullanılır. Yazı ve resimlerin ters veya açılı kullanılması ise resfebeyi daha ilginç hale getirir.

Mesela bir hecenin aşağıdan yukarıya doğru yazılıyor olması zihinlerde hemen “YAN” hecesini uyandırır veya mesela “OK” hecesi yerine bir “resimsel ok işareti”nin kullanılması akıllara hemen “ok” hecesini getirir.

Renklerin kullanımı da önemlidir. Görsel olarak mesela sarı renkli bir “K” harfinin akıllarda uyandıracağı mana pekala “SARIK” kelimesi olabilir. Yine parmaklıklar arkasındaki bir balık resmi bizlere önce esir bir balığı arkasından da “BALIKESİR” ilini hatırltmalıdır ki doğru cevap budur.

Bir zaman sonra teknikte derinleşmek ve soru çözer halden soru üretir hale geçmek gayet olasıdır ve eğlencelidir. Sudoku gibi sıkıcı ve uzun süreli olmaması da ayrı bir meziyettir.

Önce basit olanlardan başlamak ve mantığı kavrayıp yaratıcı zekayı devreye sokmak fayda verecektir.

Temel bilgileri öğrendikten ve bol örnek inceledikten sonra tıpkı satranç oynamak gibi nasıl diyelim “GERİSİ SİZE KALMIŞ”

Admin (i.b.)

Hakkında editor

editor
Sitemizin orta öğretim seviyesinde bir eğitim sitesi olduğunu lütfen unutmayınız! Lütfen şiir ve yazılarda hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız bildiriniz... Yazı, şiir ve yorumlarınızda ziyaretçilerimizin yaş grubunu düşünerek seviyeli ve dikkatli olunuz. Telif haklarına dair sınırlamalara mutlaka uyunuz. Alıntılarda muhakkak kaynak gösteriniz. Emeğe saygılı ve genç beyinlere faydalı olmaya gayret ediniz. Sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkürler...

göz atmak isterseniz ...

VATANDIR TÜM AŞKIMIZ

VATANDIR TÜM AŞKIMIZ BU BAYRAK İNMEYECEK, BU EZAN DİNMEYECEK AZİZ VATAN TOPRAĞI, ASLA KİRLENMEYECEK ŞEHİTLERİN …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

82 − 74 =